Kaip karšto oro balionai veikia?

Karšto oro balionų veikimas pagrįstas karšto oro kilimo principu. Kai degiklis įkaitina orą baliono viduje, jis tampa lengvesnis už vėsesnį orą išorėje. Dėl to balionas kyla aukštyn, panašiai kaip daiktas plūduriuoja vandenyje. Natūralu, kad orui atvėsus, balionas pamažu leidžiasi žemyn. Karšto oro balionų pilotai labai kontroliuoja baliono aukštį, stebėdami jį įvairiais prietaisais. Įgiję patirties, jie įgyja puikių numatymo įgūdžių ir dažnai gali tiksliai valdyti baliono nusileidimą, kartais centimetrų tikslumu.

Kaip karšto oro balionai yra valdomi?

Karšto oro balionai neturi įprastinių valdymo mechanizmų, todėl jie priklauso nuo vėjo krypties, kuri įvairiuose aukščiuose gali skirtis. Pilotai sumaniai naudojasi šia savybe, kad pakeistų savo skrydžio kryptį. Šildydami orą baliono viduje, jie kyla aukštyn, o leisdami orui atvėsti – leidžiasi žemyn, pasinaudodami skirtingais oro srautais skirtinguose aukščiuose.Kad atsivertų panoraminis vaizdas ir palengvėtų nusileidimas, pilotai gali pasinaudoti baliono šonuose esančiomis pasukamomis angomis. Šios angos leidžia balionui pasisukti 360 laipsnių kampu, todėl plačioji krepšio pusė gali vesti į priekį.

Kaip nusileidžia karšto oro balionai?

Karšto oro balionai nesileidžia iš anksto numatytose vietose, kaip tai daro lėktuvai ar sraigtasparniai. Jų negalima taip pat valdyti (todėl tai visada yra nuotykis!). Pilotai, pamatę saugią atvirą erdvę, dažniausiai kaimo vietovėje, po valandos skrydžio – balioną nutupdo.

Pilotas paprašo visų keleivių atsitūpti sėdimoje tūpimo padėtyje (sulenktais keliais, nugara į važiavimo kryptį ir laikydamiesi pateiktų virvių). Balionui artėjant prie žemės, pilotas atleidžia baliono viršuje esančią ventiliacinę angą, kad išeitų karštas oras.

Kai krepšys paliečia žemę, kartais pasijunta smūgis, pasislenka ir kartais krepšys gali apvirsti. Tai visiškai saugu ir normalu. Balionai taip nusileidžia jau daugiau kaip 200 metų, o šiuolaikiniai balionų krepšiai yra tam pritaikyti. Po maždaug valandos ramybės debesyse dauguma žmonių mėgaujasi įspūdžiais nusileidimo metu ir tai sukelia daug gerų emocijų.

Ar žinojote, kad skraidymas oro balionu yra seniausia aviacijos forma? Skraidymo oro balionais istoriją galite sužinote čia.

Rinkitės Dangaus Metro skrydžius oro balionu!